GUARDINAGE – 1000 ადამიანზე მეტი დაიღუპა მიანმარში და ასობით დაშავდა წინა დღეს მომხდარი 7.7 მაგნიტუდის სიმძლავრის მიწისძვრის შედეგად, რომელიც ასევე იგრძნობოდა მეზობელ ქვეყნებში.
დაღუპულთა გაზრდილი რაოდენობის შესახებ მას შემდეგ გამოაცხადეს, რაც მიანმარსა და ტაილანდში დანგრეულ შენობებში მაშველების მიერ ჩატარებული სამძებრო სამუშაოების შედეგები გახდა ცნობილი.
სამაშველო ოპერაციები გრძელდება ბანგკოკში დაუსრულებელი მაღალსართულიანი კორპუსის ნანგრევებშიც. ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლების თქმით, დაახლოებით 100 მშენებელი დაკარგულია და ექვსი გარდაცვლილი.
მიანმარის ხუნტის მთავრობამ საერთაშორისო დახმარების თხოვნის განცხადება გაავრცელა, რაც იშვიათი მოვლენაა იზოლირებული რეჟიმისგან, რომელიც ბოლო წლებში დასავლური სახელმწიფოების მიერ მკაცრად არის სანქცირებული.
როგორც BBC იუწყება, მიანმარის არმიის მკაცრი კონტროლი და ქვეყნის სამოქალაქო ომის გამო არსებული შიდა არასტაბილურობა, სტიქიის შესახებ ზუსტი ინფორმაციის მიღებას ართულებს.